Dnes je pondelok, 08.marec 2021, meniny má: Alan, Alana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Pavol Hammel bude vystavovať svoje obrazy!

december 10, 2017 - 18:12
Tvorí v kotolni, na inšpiráciu neverí a už vôbec sa neberie vážne. Možno v tom tkvie môj úspech, uvažuje známy slovenský hudobník PAĽO HAMMEL, ktorého verejnosť už vyše desať rokov pozná aj ako výtvarného umelca. Svoje výrazné olejomaľby až do polovice januára budúceho roka vystavuje v TÜV SÜD Gallery v Bratislave.
Foto: 

„Hoci o svojej tvorbe nehovorí príliš vážne, jeho diela sú na vysokej úrovni. Máloktorý výtvarník sa teraz utieka k oleju. Olej potrebuje svoj čas na vyzretie. On, možno tým, že je už starší, vie, že všetko, aj obrazy, potrebujú čas na vyzretie,“ poznamenala kurátorka výstavy Ľudmila Pašková.

Hammel sa venuje najmä abstraktnému umeniu, no zároveň mu dáva plný význam, ktorý je možné nájsť v názvoch jeho obrazov. „Každý jeho obraz má dušu a príbeh,“ hovorí Pašková.
Hammel začal maľovať potom, ako dostal od priateľov do daru plátno a farby. Tvorí v malej kotolni bez denného svetla. Silná farebnosť obrazov je tak aj preňho nakoniec prekvapením.

Farby nanáša špachtľou vo viacerých vrstvách.

Krátky rozhovor s umelcom Paľom Hammelom pre TÜV SÜD Slovakia:
Tvoriť ste začali v podstate náhodou. A dnes vystavujete, máte klientov, ktorí si kupujú vaše obrazy. To je taká kariéra maliara ako z amerického sna, nie? Niektorí sa pokúšajú preraziť celý život.
Áno, je to tak. No mám za sebou skoro 50-ročnú kariéru ako interpret, hudobník, spevák. Takže prienik do kultúrneho povedomia je potom jednoduchší. Nehovorím, že ľahší. Ale pravdou je aj to, že hoci niekto môže maľovať podobne ako ja, no keďže na mojich obrazoch je môj podpis, je to vzácnejšie. Všeobecne aj firmy z biznis prostredia vedia, že sa platí za meno, za značku, ak je za tým story.

O kvalite svojej tvorby hovoríte pomerne zdržanlivo ...

Preto to funguje, nerobím z toho veľkú vedu. U mňa je to tak vo všetkom. Nikdy som neveril, že zo mňa niečo bude, niečo trvácne, že robíme vtedy v 60-tych rokoch niečo také, čo prežije. A pieseň Medulienka má už 47 rokov, prvé nahrávky majú 50.

Používate olej, čo je v súčasnosti dosť vzácne. V čom vám vyhovuje viac, ako povedzme akryl?

Teraz si to výtvarníci zľahčujú, veď farba ako farba. Ale pre mňa je olej klasika. Musím dva mesiace dopredu premýšľať pred nejakým termínom, aby mi to definitívne uschlo.

Tak dlho si v sebe nosíte jeden obraz?

Nie, on je v pivnici (smiech). Robím viacero vrstiev. Možno ak by ste niektoré zoškrabali, nájdete tam iný obraz. Neverím na nejakú inšpiráciu. Skôr je to momentálna pohnútka. Iba občas viem, čo chcem spraviť. Niektoré abstrakcie robím veľmi spontánne. Jednu sériu desiatich krásnych obrazov som nazval Krvné obrazy. Pod tým si môže človek predstaviť hocičo, je za tým príbeh.

Keďže neuvažujete o konkrétnom motíve, ktorý maľujete, aj názov obrazu je nakoniec dielom náhody?

Názvy dávam až nakoniec, podľa toho, čo mi obraz najviac pripomína. Aj pre výstavu v TÜV SÜD Gallery sme nejaké názvy nanovo vymysleli, lebo som zabudol, ako sa volajú.

Jeden zo silných obrazov na výstave sú Rozhnevané tváre. Spolu s názvom je jednoznačný.

Ten som zhodou okolností vedel, že sa bude tak volať. Ale niektoré som musel vymýšľať. Napríklad jeden obraz pripomína východ a západ slnka, a tak sa aj volá. Musí byť okolo toho aj sranda. Nesmieme to brať príliš vážne. Presne tak som začal a možno preto sa nám tak dlho dobre darí. Nikdy som sám seba neprežíval. Možno som známy v Československu, no v Györi už o mne nikto nevie.

Maľujete ešte stále v malej kotolni?

Áno, a nemám ani inú šancu. Jednak z tradície a ani manželka nie je nahnevaná, že robím neporiadok. Maľujem v podstate na dreze, ktorý tam máme. Nie je tam denné svetlo. To je pre mňa podstatné. Jednak sa tam nedá veľmi dýchať, takže po dvoch hodinách vyjdem von ako nafetovaný. A takisto som o to viac ohromený, aké silné a žiarivé sú farby, keď ich vyberiem na denné svetlo.

Vyjadrili sa o vás, že máte v tvorbe nenútený zápal. Pramení z toho, že sa chcete zavrieť pred všetkými v kotolni a mať chvíľku pokoj alebo z pretlaku tvorivosti?

Navonok netuším, čo ma poháňa, neriešim to ani v hudbe. Niečo vo mne asi bude.

Foto: SITA

- - Inzercia - -